DRA127-680-R
DigiKey Part Number
283-3599-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3599-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3599-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA127-680-R
Description
FIXED IND 68UH 2.333A 115 MOHM
Detailed Description
68 µH Shielded Wirewound Inductor 2.333 A 115mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
DRA127-680-R Models
DC Resistance (DCR)
115mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4.18A