DRA127-102-R
DigiKey Part Number
283-DRA127-102-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DRA127-102-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DRA127-102-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA127-102-R
Description
FIXED IND 1MH 598MA 1.75 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Shielded Wirewound Inductor 598 mA 1.75Ohm Nonstandard
EDA/CAD Models
DRA127-102-R Models
DC Resistance (DCR)
1.75Ohm
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A