DRA125-331-R
DigiKey Part Number
283-3575-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3575-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3575-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA125-331-R
Description
FIXED IND 330UH 998MA 543 MOHM
Detailed Description
330 µH Shielded Wirewound Inductor 998 mA 543mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
DRA125-331-R Models
DC Resistance (DCR)
543mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.194A