DR124-390-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 714
Datasheet
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
39 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.3 A 132mOhm Max Nonstandard
DR124-390-R
DigiKey Part Number
283-DR124-390-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR124-390-R
Description
FIXED IND 39UH 2.3A 132 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DR124-390-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.85A
DC Resistance (DCR)
132mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)