DR1040-7R0-R
DigiKey Part Number
513-1397-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1397-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1397-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR1040-7R0-R
Description
FIXED IND 7UH 4.5A 20 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.5 A 20mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR1040-7R0-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4.8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)