CTX32T-100-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Delevan
In Stock: 40
Datasheet
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 3.238
Datasheet
Abracon LLC
In Stock: 8.016
Bourns Inc.
In Stock: 922
Bourns Inc.
Image for CTX32T-100-R is not available
CTX32T-100-R
DigiKey Part Number
CTX32T-100-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTX32T-100-R
Description
FIXED IND 10UH 150MA 2.1 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 150 mA 2.1Ohm Max 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
CTX32T-100-R Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
36MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)