CTX32CT-680-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 7.910
Datasheet
Image for CTX32CT-680-R is not available
CTX32CT-680-R
DigiKey Part Number
CTX32CT-680-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTX32CT-680-R
Description
FIXED IND 68UH 120MA 3.7 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 120 mA 3.7Ohm Max 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
CTX32CT-680-R Models
Category
DC Resistance (DCR)
3.7Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
15 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
12MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)