CTX32CT-151-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 10.000
Datasheet
Image for CTX32CT-151-R is not available
CTX32CT-151-R
DigiKey Part Number
CTX32CT-151-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTX32CT-151-R
Description
FIXED IND 150UH 85MA 8 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 85 mA 8Ohm Max 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
CTX32CT-151-R Models
Category
DC Resistance (DCR)
8Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)