Image for CTX20-1-52-R is not available
CTX20-1-52-R
DigiKey Part Number
283-CTX20-1-52-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTX20-1-52-R
Description
FIXED IND 20UH 1.8A 82.9 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 µH Unshielded Toroidal Inductor 1.8 A 82.9mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CTX20-1-52-R Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Current - Saturation (Isat)
2.2A
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
DC Resistance (DCR)
82.9mOhm Max
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Type
Toroidal
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.358" Dia x 0.264" W (9.10mm x 6.70mm)