CB61F6-3A-TR2
DigiKey Part Number
283-CB61F6-3A-TR2TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-CB61F6-3A-TR2CT-ND - Cut Tape (CT)
283-CB61F6-3A-TR2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB61F6-3A-TR2
Description
FUSE BRD MNT 6.3A 125VAC/VDC SMD
Detailed Description
6.3 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 300A DC
Melting I²t
13.7
Size / Dimension
0.240" L x 0.101" W x 0.101" H (6.10mm x 2.57mm x 2.57mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.01 Ohms
Voltage Rating - AC
125 V