BK/MDL-V-10-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
10 A 32 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK/MDL-V-10-R
DigiKey Part Number
283-BK/MDL-V-10-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/MDL-V-10-R
Description
FUSE GLASS 10A 32VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
32 V
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA
Part Status
Active
Melting I²t
64.4
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CE, CSA, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.01 Ohms