BK/MDL-1/100-R
DigiKey Part Number
BK/MDL-1/100-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/MDL-1/100-R
Description
FUSE GLASS 10MA 250VAC 3AB 3AG
Customer Reference
Detailed Description
10 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Fuse Type
Mfr
Current Rating (Amps)
Series
Voltage Rating - AC
250 V
Packaging
Bulk
Response Time
Slow Blow
Part Status
Obsolete
Package / Case
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)