BK/GMD-V-200MA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 643
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
200 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK/GMD-V-200MA
DigiKey Part Number
BK/GMD-V-200MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GMD-V-200MA
Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Part Status
Obsolete
Melting I²t
0.2
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)