BK/GDC-V-50MA
DigiKey Part Number
2266-BK/GDC-V-50MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GDC-V-50MA
Description
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM
Customer Reference
Detailed Description
50 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Part Status
Active
Melting I²t
0.0095
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
cULus, IMQ
Fuse Type
Size / Dimension
0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
9.24 Ohms