BK/EFF-630MA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.142
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 901
Datasheet
630 mA 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK/EFF-630MA
DigiKey Part Number
BK/EFF-630MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/EFF-630MA
Description
FUSE BRD MNT 630MA 250VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BK/EFF-630MA Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Bulk
Melting I²t
0.12
Part Status
Obsolete
Approval Agency
SEMKO, UL
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.329" Dia x 0.303" H (8.35mm x 7.70mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.091 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V