BK/ABC-BV-15-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 47
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 100
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 718
In Stock: 0
15 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK/ABC-BV-15-R
DigiKey Part Number
283-BK/ABC-BV-15-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/ABC-BV-15-R
Description
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
750A AC, 10kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
200.2
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.00553 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V