15BJ10CA
DigiKey Part Number
283-15BJ10CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15BJ10CA
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMBF
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 88.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMBF
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
88.2A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Package / Case
DO-221AA, SMB Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V