1210HC125-RTR
DigiKey Part Number
283-1210HC125-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-1210HC125-RTRCT-ND - Cut Tape (CT)
283-1210HC125-RTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210HC125-RTR
Description
FUSE BOARD MOUNT SMD 125A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
125A 125 VDC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Approval Agency
cURus, TUV
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
3kA
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Fuse Type
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Size / Dimension
0.465" L x 0.394" W x 0.268" H (11.80mm x 10.00mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
125A
Melting I²t
Voltage Rating - DC
125 VDC