10BJ40CA
DigiKey Part Number
283-10BJ40CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-10BJ40CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-10BJ40CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10BJ40CA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Series
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
40V