10BJ180A
DigiKey Part Number
283-10BJ180ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10BJ180A
Description
TVS DIODE 180VWM 292VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
292V Clamp 3.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
292V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.5A
Series
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
201V