Image for XTSE018CE23A is not available
XTSE018CE23A
DigiKey Part Number
5730-XTSE018CE23A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XTSE018CE23A
Description
MAGCONTACTOR, NONREVERSING, 110-
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 18 A 110 ~ 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Coil Voltage
110 ~ 120VAC
Manufacturer
Eaton Electrical
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Series
Contact Rating (Current)
18 A
Packaging
Box
Switching Voltage
600VAC - Max