XTCR080F11TD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton Electrical
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton Electrical
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 24 ~ 27VDC Coil Chassis Mount
XTCR080F11TD
DigiKey Part Number
5730-XTCR080F11TD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XTCR080F11TD
Description
IEC MAGNETIC STARTER, REVERSING,
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Manufacturer
Contact Rating (Current)
80 A
Series
Switching Voltage
690VAC - Max
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Operate Time
45 ms
Coil Voltage
24 ~ 27VDC