XTCF063D00A
DigiKey Part Number
5730-XTCF063D00A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XTCF063D00A
Description
IECMAGSTARTER,NONREVERSING,110/1
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 63 A 110 ~ 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Contact Form
4PST-NO (4 Form A)
Contact Rating (Current)
63 A
Series
Switching Voltage
690VAC - Max
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Operate Time
18 ms
Coil Voltage
110 ~ 120VAC