XTCE015B01A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton Electrical
In Stock: 2
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton Electrical
In Stock: 1
Datasheet
In Stock: 0
New at DigiKey
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 15 A 110 ~ 120VAC Coil Chassis Mount
XTCE015B01A
DigiKey Part Number
5730-XTCE015B01A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XTCE015B01A
Description
IECMAGSTARTER,NONREVERSING,110/1
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Manufacturer
Contact Rating (Current)
15 A
Series
Switching Voltage
690VAC - Max
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
21 ms
Coil Voltage
110 ~ 120VAC