Image for E70-PP10P-HC is not available
E70-PP10P-HC
DigiKey Part Number
5730-E70-PP10P-HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E70-PP10P-HC
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR PERFECT PRO
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 3.937" (100mm) PNP
Category
Response Time
1ms
Manufacturer
Eaton Electrical
Output Configuration
PNP
Series
Light Source
Red (660nm)
Packaging
Bag
Connection Method
Cable
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, NEMA 1, 3, 4, 4X, 6, 12, 13
Sensing Method
Background Suppression
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
3.937" (100mm)
Adjustment Type
Adjustable, 3/4-Turn Potentiometer
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C