E65-SMSD200-HLD
DigiKey Part Number
5730-E65-SMSD200-HLD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E65-SMSD200-HLD
Description
PHOTO SENSOR,DIFFUSE,8",DC,CON.,
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Through-Beam Optical Sensor 7.874" (200mm) NPN/PNP - Open Collector
Category
Output Configuration
NPN/PNP - Open Collector
Manufacturer
Eaton Electrical
Light Source
Red LED
Series
Connection Method
Cable
Packaging
Bag
Ingress Protection
IP68, IP69K, NEMA 1, 3, 4, 4X, 6, 6P, 12, 13
Part Status
Active
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Method
Through-Beam
Adjustment Type
Fixed
Sensing Distance
7.874" (200mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V