Image for E57PS-30SPC10-C2 is not available
E57PS-30SPC10-C2
DigiKey Part Number
5730-E57PS-30SPC10-C2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E57PS-30SPC10-C2
Description
PROXSWITCH-SHORT,30MM,SHLDED,PNP
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.394" (10mm) IP67, IP69K, NEMA 4,4X,6,6P
Category
Output Type
PNP, 3-Wire
Manufacturer
Eaton Electrical
Shielding
Shielded
Series
Material - Body
Stainless Steel
Packaging
Bag
Voltage - Supply
10V ~ 48V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67, IP69K, NEMA 4,4X,6,6P
Sensing Distance
0.394" (10mm)