E57-12LE06-C
DigiKey Part Number
5730-E57-12LE06-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E57-12LE06-C
Description
12MM EXT RANGE IND PROX 3W DC NP
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.157" (4mm) IP67, IP69K, NEMA 4,4X,6,6P,12,13
Category
Output Type
NPN-NO
Manufacturer
Eaton Electrical
Shielding
Shielded
Series
Material - Body
Polycarbonate (PC), Polyphenylene Sulfide (PPS), Stainless Steel
Packaging
Bag
Voltage - Supply
6V ~ 48V
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67, IP69K, NEMA 4,4X,6,6P,12,13
Sensing Distance
0.157" (4mm)