Image for B27CGC25T024 is not available
B27CGC25T024
DigiKey Part Number
5730-B27CGC25T024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B27CGC25T024
Description
DEFINITE PURPOSE STARTER, THERMA
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 24VAC Supply 25A 575V Load
Category
Control / Drive Type
Motor Starter
Manufacturer
Eaton Electrical
Number of Motors
1
Series
Voltage - Load
575V
Packaging
Box
Current - Output
25A
Part Status
Active
Voltage - Supply
24VAC