Image for B27CGC15B006 is not available
B27CGC15B006
DigiKey Part Number
5730-B27CGC15B006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B27CGC15B006
Description
DEF PURPOSE STARTER, THERMAL, 20
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 208 ~ 240VAC Supply 15A 575V Load
Category
Control / Drive Type
Motor Starter
Manufacturer
Eaton Electrical
Number of Motors
1
Series
Voltage - Load
575V
Packaging
Box
Current - Output
15A
Part Status
Active
Voltage - Supply
208 ~ 240VAC