A27CGC25A024
DigiKey Part Number
5730-A27CGC25A024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A27CGC25A024
Description
DEF PURPOSE STARTER, THERMAL, 11
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 110 ~ 120VAC Supply 25A 575V Load
Category
Control / Drive Type
Motor Starter
Manufacturer
Eaton Electrical
Number of Motors
1
Series
Voltage - Load
575V
Packaging
Box
Current - Output
25A
Part Status
Active
Voltage - Supply
110 ~ 120VAC