Image for A27CGC15AP40 is not available
A27CGC15AP40
DigiKey Part Number
5730-A27CGC15AP40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A27CGC15AP40
Description
DEF PURPOSE STARTER, THERMAL, 11
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 110 ~ 120VAC Supply 15A 575V Load
Category
Control / Drive Type
Motor Starter
Manufacturer
Eaton Electrical
Number of Motors
1
Series
Voltage - Load
575V
Packaging
Box
Current - Output
15A
Part Status
Active
Voltage - Supply
110 ~ 120VAC