A25CGC30B
DigiKey Part Number
5730-A25CGC30B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A25CGC30B
Description
DP MOTOR STARTER,3P,30A,208/240V
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 208 ~ 240VAC Supply 30A 575V Load
Category
Control / Drive Type
Motor Starter
Manufacturer
Eaton Electrical
Number of Motors
1
Series
Voltage - Load
575V
Packaging
Box
Current - Output
30A
Part Status
Active
Wattage - Load
1.491 kW
Type
Module
Voltage - Supply
208 ~ 240VAC