Image for JM60060-2CR is not available
JM60060-2CR
DigiKey Part Number
JM60060-2CR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JM60060-2CR
Description
FUSE BLK CLASS J 600V 60A 2POLE
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 60 A 600V 2 Circuit Cartridge DIN Rail
Category
Fuse Type
Cartridge
Mfr
Fuseholder Type
Block
Series
Number of Circuits
2
Packaging
Bulk
Voltage
Part Status
Active
Orientation
Horizontal and Vertical
Mounting Type
Termination Style
Box Lug
Fuse Size
1.063" Dia x 2.374" L (27mm x 60.3mm)
Contact Material
Brass
Current Rating (Amps)
60 A