Image for BSPD400600D3P is not available
BSPD400600D3P
DigiKey Part Number
BSPD400600D3P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSPD400600D3P
Description
SPD TYPE 2 600VAC MCOV 1 POLE
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Surge Protection Device (SPD) 600VAC MCOV 1 Pole
Category
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV)
600VAC
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Current - Discharge (Nom) (8/20µS)
20 kA
Series
Current - Short Circuit Rating (SCCR)
200 kA
Packaging
Bulk
Voltage - Protection Rating (VPR)
2.5 kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C