Image for BK/JJS-175 is not available
BK/JJS-175
DigiKey Part Number
BK/JJS-175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/JJS-175
Description
FUSE CRTRDGE 175A 600VAC CYLINDR
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
175A 600 VAC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - AC
600 VAC
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Class
T
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
175A
Size / Dimension
1.660" L x 0.880" W (42.16mm x 22.35mm)