Image for 7.2WFMSJ125 is not available
7.2WFMSJ125
DigiKey Part Number
7.2WFMSJ125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7.2WFMSJ125
Description
FUSE CART 125A 7.2KVAC FUSE LINK
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
125A 7.2 kVAC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
7.2 kVAC
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Approval Agency
VDE
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
63kA
Part Status
Active
Package / Case
Fuse Link
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
2.992" Dia x 17.402" L (76.00mm x 442.00mm)
Fuse Type
Cartridge
Melting I²t
Current Rating (Amps)
125A
DC Cold Resistance
3.19 mOhms