Image for 15CLE-80E is not available
15CLE-80E
DigiKey Part Number
15CLE-80E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15CLE-80E
Description
FUSE CARTRIDGE 80A 15.5KVAC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80A 15.5 kVAC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Current Rating (Amps)
80A
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Voltage Rating - AC
15.5 kVAC
Series
Applications
Transformer Protection
Packaging
Bulk
Approval Agency
UL
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
63kA
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
3.000" Dia x 23.900" L (76.20mm x 607.06mm)