FH254V-07-6TBKG98
DigiKey Part Number
4627-FH254V-07-6TBKG98-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH254V-07-6TBKG98
Description
CONN HDR 7POS 0.1 GOLD PCB
Detailed Description
7 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Bag
Insulation Height
0.335" (8.50mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250V