TL6120DF500RG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 52
Datasheet
Additional Requirements for Selecting a Switch
What Switch do You Need?
What Electrical Ratings do You Need?
TL6120DF500RG
DigiKey Part Number
TL6120DF500RG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL6120DF500RG
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
EDA/CAD Models
TL6120DF500RG Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
7.40mm x 7.40mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
500gf
Circuit
SPST-NO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Switch Function
Off-Mom
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.50mm
Actuator Type
Standard
Mechanical Life
500,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
10.00mm