Image for EG6201HF is not available
EG6201HF
DigiKey Part Number
141-EG6201HF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EG6201HF
Description
SWITCH SLIDE 6PDT 0.2A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch 6PDT Through Hole, Right Angle
Category
Actuator Type
Standard
Manufacturer
E-Switch
Actuator Length
4.00mm
Packaging
Bulk
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Silver
Circuit
6PDT
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Termination Style
PC Pin
Switch Function
On-On
Switch Travel
2.00mm
Current Rating (Amps)
200mA (DC)
Operating Force
500gf
Voltage Rating - DC
30 V