Image for D16OAS14 is not available
D16OAS14
DigiKey Part Number
141-D16OAS14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D16OAS14
Description
SWITCH PB 4PDT 8A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch 4PDT Standard Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D16OAS14 Models
Category
Current Rating (Amps)
8A (AC), 6A (DC)
Mfr
Voltage Rating - AC
125 V
Series
Voltage Rating - DC
24 V
Packaging
Bulk
Actuator Type
Square, Button (Not Included)
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Front
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Type
Standard
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C