200MSP1T1B5M1RE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 475
Datasheet
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
In Stock: 122
C&K
In Stock: 704
C&K
Additional Requirements for Selecting a Switch
How Many Poles do you need?
What Switch do You Need?
200MSP1T1B5M1RE
DigiKey Part Number
200MSP1T1B5M1RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200MSP1T1B5M1RE
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch SPDT Panel Mount
EDA/CAD Models
200MSP1T1B5M1RE Models
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
9.40mm
Series
Illumination
Non-Illuminated
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.35mm Dia
Mounting Type
Panel Mount
Bushing Thread
1/4-40
Circuit
Features
Epoxy Sealed Terminals
Switch Function
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
0.4VA (AC/DC)
Actuator Material
Brass, Chrome Plated
Voltage Rating - AC
20 V
Electrical Life
30,000 Cycles
Voltage Rating - DC
20 V