8037-37S-1011-30
DigiKey Part Number
5413-8037-37S-1011-30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8037-37S-1011-30
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Number of Positions
Features
Board Lock
Number of Rows
2
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C