TB1-20A0D0
DigiKey Part Number
4761-TB1-20A0D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB1-20A0D0
Description
LINE FILTER 250VAC/VDC 20A CHASS
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 20 A 250V 250V 50 ~ 60Hz Two Stage Terminal Block
Category
Voltage - Rated AC
250V
Manufacturer
DIT
Current
20 A
Series
Frequency - Operating
50 ~ 60Hz
Packaging
Box
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CQC, cURus, cCSAus, ENEC, SEMKO
Filter Type
Single Phase
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Configuration
Two Stage
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Rated DC
250V