SM2000GP
DigiKey Part Number
4878-SM2000GPTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-SM2000GPCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-SM2000GPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM2000GP
Description
DIODE STANDARD 2000V 1A DO213AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 2000 V 1A Surface Mount DO-213AB (MELF)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM2000GP Models
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
1.5 µs
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 2 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
2000 V
Supplier Device Package
DO-213AB (MELF)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1 A