P6SMBJ150A
DigiKey Part Number
4878-P6SMBJ150ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-P6SMBJ150ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-P6SMBJ150ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P6SMBJ150A
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
Detailed Description
243V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
P6SMBJ150A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V