2BZX84C9V1
DigiKey Part Number
4878-2BZX84C9V1TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-2BZX84C9V1CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-2BZX84C9V1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2BZX84C9V1
Description
DIODE ZENER ARRAY 9.1V SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 9.1 V 300 mW ±5% SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2BZX84C9V1 Models
Category
Power - Max
300 mW
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 6 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
9.1 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance
±5%