DIO1520LP10
DigiKey Part Number
5796-DIO1520LP10TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIO1520LP10
Description
0.7 , Dual, SPDT Analog Switch
Customer Reference
Detailed Description
2 Circuit IC Switch 2:1 900mOhm 10-DQFN (1.8x1.4)
Category
Voltage - Supply, Single (V+)
1.65V ~ 5.5V
Manufacturer
Dioo Microcircuits Co., Ltd.
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
1.6µs, 100ns (Typ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
-3db Bandwidth
300MHz
Part Status
Active
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
50nA
Switch Circuit
SPDT - Open/Closed
Crosstalk
-85dB @ 10kHz
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
2:1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits
2
Mounting Type
Surface Mount
On-State Resistance (Max)
900mOhm
Package / Case
10-UFQFN
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
20mOhm