ZMR500FTA
DigiKey Part Number
ZMR500FTR-ND - Tape & Reel (TR)
ZMR500FCT-ND - Cut Tape (CT)
ZMR500FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZMR500FTA
Description
IC REG LINEAR 5V 50MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZMR500FTA Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
72dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
25V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V